Suplementi

Vježbe za kicmu

Razmjena programa za trening, iskustava iz teretane, diskusije o pravilnom i nepravilnom izvođenju vježbi...

Moderatori/ce: BaRLoK, ZLATAN SARACEVIC

Vježbe za kicmu

PostPostao/la Lidve » 22 sep 2007, 16:45

E da vas pitam,imal ko kakvih dobrih vježbi za kicmu,ono da se poveca savitljivost,da se ispravi,sprijeci savijanje i sl. (hahah ne da se spriječi nego ono znate da ne bude kasnije "imam prsa imam triceps al mi je kičma u 100 pm" :D )
Lidve

PostPostao/la zerin » 22 sep 2007, 18:18

Lezi potrbuske na pod i stavi ruke pored sebe, i onda dizi glavu prema gore. Poslije stavi ruke ispred sebe pa radi isto (ne dizi torzo, vec samo glavu). To je za ispravljanje kicme.
Ovo mi je preporucilo nekoliko fizioterapeuta, pa ako ti moze pomoc, bujrum ;)
zerin
WEBSITE MASTER

PostPostao/la lizard_queen » 29 okt 2007, 20:57

a ono tzv "plivanje" na podu? dizanje ruku i nogu malo? mene od toga jako bole ledja, ali sam dobila savjet da moram izdrzati i da ce se tako pojacati misici oko kicme i da onda nece boljeti tj da ce to biti dobro?
btw malo mi je kriva kicma,.... znam dakle da li trebam forsirati te vjezbe? i koliko ponavljanja? a gornji dio ledja mi je super.. oduvijek... i kad me boli boli me sredina ili donji dio....

sta vi kazete?
lizard_queen
Aktivni Član

PostPostao/la Sportasica-Sarajevo » 29 okt 2007, 21:37

Imas vjezbe u polozaju "kobre" , " skakavca" , plivanja , ekstenzije i verzije na temu. Dakle sve vjezbe iz joge i pilatesa, predvidjene za kicmu. Vjezbe su tu da povratis elasticnost, da ojacas ledjne misice i da na blazi nacin oblikujes tijelo. Svako ima svoju granicu do koje osjeti bol sto je sasvim normalno, zavisno od toga koliko je ko savitljiv i koliko su kosti "mekane" i s tim i zglobovi savitljivi. Misici naravno moraju takodje navici na taj polozaj tijela, pa ako i oni nisu dovoljno istegnuti takodje moze uticati da izgleda da "ne mozes" odraditi vjezbu onako kako bi trebalo.

poenta je da se vjezba radi ISPRAVNO, a to znaci da se zna disati pravilno , da se zna misic grciti i opustati na pravilan nacin, znaci da se zna raditi kontrakcija. a to koliko se puno mozes izviti nije bitno, jer ce tijelo vremenom da se navikava na polozaje u koje ga tijeras da se nalazi i na taj nacin ces istezati misice, navikavati kosti na te polozaje i naravno doci do pozitivnog cilja.

Zapamti da se ove vjezbe rade jako sporo. Da se u svakom polozaju trebas zadrzati do 10tak sekundi. Da moras disati ravnomjerno i pratiti kontrakciju misica. I obavezno pratiti granicu tog bola kojeg osjetis. Kad budes radila recimo "kobra" vjezbu , kad osjetis blagi bol, u tom polozaju ostati da tijelo malo naviknes na polozaj, zatim se istegnes da tijelo oporavis tj te misice koji su se u "kobra" polozaju grcili.... svaki pokret moras da OSJETIS.

U ovom vjezbanju nema trzaja, ne plasi se bola, ako budes radila sve oprezno i polako samo ces napredovat i taj bol anulirat...
Sportasica-Sarajevo
WEBSITE MASTER

PostPostao/la lizard_queen » 29 okt 2007, 22:13

aha, shvatila sam, hvala puno :D
reci mi jos samo - jel trebam te vjezbe za kicmu svaki dan raditi ili je dovoljno par puta sedmicno? i koliko vremenski tj koliko ponavljanja? znaci, za pocetak...

i ne znam kako izgleda polozaj -kobra- ni -skakavac- ?

ovo mi je jako bitno da ojacam ledja, jer mi taj bol smeta i kod drugih vjezbi koje radim.....
lizard_queen
Aktivni Član

PostPostao/la Trust » 30 okt 2007, 00:12

jos jedna stvar pored ovih vjezbi na koju morate obratiti paznju je da promjenite dusek na kojem spavate i jastuk..ja sam imao problema sa kicmom vratom sa svim dok nisam kupio anatomski jastuk (al onaj pravi ne one kineske po 5 km ovaj je bio 200 km).od tada hvala Bogu nista al jest da ga moram nositi sa sobom na more i gdje god moram spavati nosim svoj jastucic sa sobom :oops:
Trust
WEBSITE MASTER

PostPostao/la Sportasica-Sarajevo » 30 okt 2007, 02:24

Vjezbe obavezno raditi svaki dan, ti vidi ujutru ili popodne il navece kad ti odgovara, i po pola sata fino vjezbaj.

Slike ti stavim cim prije da vidis o cemu se radi. Pozdrav.
Sportasica-Sarajevo
WEBSITE MASTER

PostPostao/la Sportasica-Sarajevo » 30 okt 2007, 02:28

Kobra polozaj - stavila sam ti razlicite slike da vidis da nije bitno to koliko se dignes visoko vec kako se dignes - ledja moraju biti u kontrakciji kad si gore - fino sve stisni i kad legnes opustis.

slikaslika
slikaslika
Sportasica-Sarajevo
WEBSITE MASTER

Sljedeća

Natrag na TRENING

Trenutno korisnika/ca: / i 716 gostiju.

Kick Boxing World Cup 2009